Historie plemene

 

 Historie plemene  
     Historie tohoto plemene sahá podle zmínek tehdejších cestovatelů až do 17 století. Laponští psi žily u kočovného severského kmene Saamů (Laponců) a ti si vážily jejich pracovitosti, poslušnosti a přátelské povahy. Hlavním úkolem laponských psů bylo pást stáda sobů, jejichž počty se pohybovaly i kolem sta kusů. Byly používáni jako tažní psi a dobří ochránci obydlí. Jejich velice důležitou vlastností je že nemají vrozený lovecký pud a nepůsobily škody na jejich stádech.
     Je to pes, který vznikl křížením různých ovčáckých a špicovitých psů. Je příbuzný se samojedem, karelským medvědím psem, islandským psem, ale také pravděpodobně se skotským ovčákem (kolií) a dokonce údajně i border kolií..
     Pochází ze severu Skandinávie a Laponska, takzvané Fennoscandie. Na jih Finska se dostal  se dostal kolem roku 1930.V první polovině 20.století velkou část populace laponských psů zničila 2.světová válka a následně i epidemie psinky.
  Jedná se o finské plemeno, jeho výskyt je ve velké míře také v Norsku, Rusku a samozřejmě Švédsku. Jako první se ujali čistokrevného chovu Finové a Švédové.První standard “laponského ovčáka” byl vytvořen Finským kynologickým klubem v roce 1945.
 
 Povaha
  Je to velice vyrovnaný pes, který zaujme svou trpělivostí a dobromyslností . Nehodí se pro lidi, co chtějí agresivního hlídače, nebo impozantní plemeno. Hodí se téměř do každé rodiny, výborně zapadne i v rodině s malými dětmi a dalšími zvířecími kamarády.Je vhodný také pro aktivnější majitele. Kdo si pořídí tohoto psa, bude unesen jeho bezkonfliktní povahou a něžností. Finský laponský pes se vyhýbá problémovým situacím a konfrontacím.
  Rád se zapojí do všech aktivit, je bezproblémovým cestovatelem a uvítá každou hru či sport. Ve Finsku jsou velice dobří v agilitách a dalších psích sportech. Je učenlivý a výchova není problematická. Zvládne jej i začátečník při dodržení pár rad, které rádi poskytneme.Výchova nesmí být založena na tvrdém přístupu a přísnosti. Snadno se učí díky vlídnosti a srozumitelnému vysvětlování jeho pána.
 I když je živý, rozhodně neoplývá nezvladatelným temperamentem. Je aktivní, rychlý a vytrvalý. A když se přidá jeho ochota ke spolupráci a radost z práce, je výborným parťákem v agility, flyballu, frisbee, ale také v obedienci, záchranářských a stopařských pracích. Mají rádi akci a volný pohyb. Výborně se hodí pro canisterapii. Ve Finsku je několik lapinkoir s titulem mistra agility, pasení a obedience. V zemi původu se poměrně běžně Lapinkoira využívá právě na pasení hospodářských zvířat. Na to, kolik je finských laponských psů je až neuvěřitelné, jaké množství z nich vyniká v agility, canisterapii, ve zkouškách z pasení a z poslušnosti (obedienci).
   Jak již bylo několikrát zmíněno, ve Skandinávii a všech severských zemích je velice oblíben. Jinde je však prakticky neznámý. Vzhledově má nejblíže ke špicům, v FCI je také řazen ke špicům a primitivním plemenům - sekce severští pastevečtí a ovčáčtí psi. Povahou a využitelností je to čistě ovčácké plemeno, bohužel dost neprávem světem přehlížené. Možná je exteriérem „příliš obyčejný“, avšak povahově výborný pes do rodiny.  
     Je to pes, co miluje zimu a sníh. Je houževnatý, odolný, nenáročný a otužilý. Je přizpůsobivý různým požadavkům, místu bydliště i  jednotlivým situacím. Může spokojeně žít v bytě, ale s ohledem na jeho hustou srst bude spokojenější při celoročním držení venku s častým kontaktem s rodinou. Samozřejmě nejlepší kombinací by bylo ubytování v domě i venku – dle chuti psa. Je to jedno ze dvou plemen, kteří mají ze zákona ve Finsku dovoleno žít celoročně, tedy i v nejkrutějších mrazech venku.

Název plemene se liší dle zemí kde jsou tito psi chováni.

Lapinkoira, Finsk Lapphund, Suomen Lapinkoira


Výška v kohoutkuPes 46-52 cm, fena 41-47 cmHmotnost16-21 kgZemě původuFinskoDoba vzniku plemene17. stoletíPůvodní využitíOvčácký a hlídací pesZákladní charakteristikaOvčácký a hlídací pes.

 

Druh srsti, speciální péče

Lapinkoira má bohatou srst. Krycí srst je drsná a dlouhá, podsada je jemná, hustá a přiléhavá. Všechny barvy jsou přípustné, podmínkou je, že hlavní barva převládá. Hlavně v období línání je hřeblo velmi přínosné k odstraňování uvolněných chlupů z podsady.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Přátelská, inteligentní, společenská, ostražitá. Rád pracuje pro svého pána, pohyblivý, přítulný, tvrdý sám k sobě a energický. I když pochází ze severké země nemá vrozený lovecký pud.

Celkový vzhled plemene

Rychlý a aktivní pes, středních rozměrů. Hlava je podobná hlavě špice, lebeční část je široká, čumák nosu trochu protáhlý, zužující se k čenichu nosu. Srst je dlouhá a jemná. Hrudník má hluboký. Lopatky jsou dlouhé, s dobře zřetelnými úhly rameno-lopatkového skloubení. Dokonalá srst ho ochraňuje před chladem a sněhem a je tak přizpůsobena tvrdým podmínkám severských zemí.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Toto plemeno potřebuje poměrně mnoho pohybu. Jednou z možností j běh vedle kola, ale miluje i procházky v lese. Díky svým vlastnostem ovčáka se bude stále držet ve vaší blízkosti.

Společenská charakteristika

Tento pes je od přírody velice společenský. Perfektně vychází s dětmi a většinou si toho od nich nechá hodně líbit. I s ostatní domácí zvířenou bude vycházet bezproblémově. Je ostražitý v tom, že ohlásí blížící se nebezpečí. Při procházkách svého pána má pořád na dohled a nevzdálí.

 Lapinkoira je inteligentní a učenlivý a proto je ideálním žákem v různých psích sportech jako jsou ,

tanec  se psem, agility, fly-ball atd. Diky obratnosti může patřit mezi ty nejlepší 

 

 

Výchova plemene

Výchova Lapinkoiry není obtížná. Pes je velmi inteligentní a učenlivý, obvykle rád vyhoví svému pánovi. Lze jej vychovávat jemnou rukou, tresty jsou zbytečné. Vesele udílenými rozkazy a častými pochvalami dosáhnete nejlepších výsledků.

Lapinkoira je inteligentní a učenlivý, a proto je ideálním žákem. V různých psích sportech, např. agility, fly-ball nebo obratnost může patřit mezi ty nejlepší.


 

 

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena,kopírování zakázáno bez písemného souhlasu

Tvorba www stránek zdarmaWebnode